Co zrobić, żeby nie płacić podatku u źródła od wypłat powyżej 2 mln zł
Aby zastosować zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku u źródła, możliwe jest pozyskanie przez płatnika opinii o stosowaniu preferencji albo złożenie oświadczenia. Wybór nie jest jednak prosty. Każde z tych rozwiązań ma pewne wady.
W przypadku niektórych wypłat do powiązanych podmiotów z siedzibą za granicą należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące tzw. podatku u źródła. Nie jest to rzadki przypadek, gdyż temu podatkowi podlega m.in. wypłata dywidend, odsetek i należności licencyjnych. Jeśli wypłaty te przekroczą 2 mln zł rocznie na rzecz tego samego odbiorcy, to nie będzie możliwe automatyczne stosowanie zwolnienia z podatku. Zastosowanie znajdzie wówczas tzw. mechanizm pay and refund (najpierw płać, później odzyskaj) zakładający obowiązkowy pobór podatku i następnie prawo do ubiegania się o jego zwrot (po spełnieniu wymaganych warunków). Ustawodawca udostępnił jednak dwie możliwości uniknięcia stosowania tego mechanizmu. Do decyzji polskiego płatnika pozostaje, która opcja będzie w danym przypadku bardziej odpowiednia. Odpowiedź na to pytanie często nie jest oczywista.
Który dokument wybrać
Pozyskanie opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła oraz złożenie oświadczenia przez płatnika to dwie sytuacje, które pozwalają na niestosowanie mechanizmu pay and refund do wypłat na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych. Decyzja o tym, która opcja w danej sytuacji będzie korzystniejsza do zastosowania powinna być poprzedzona każdorazową analizą praktycznych ich konsekwencji.
Opinia o stosowaniu preferencji… ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta